Vodič za putovanje do Grčke: Kako izbeći gužve na granicama

Pregleda: 67 Komentara: 0

Za porodice koje planiraju putovanje do Grčke pravovremeno planiranje i odabir vremena za prelazak državnih granica može značajno uticati na putovanje i godišnji odmor. Ove smernice vam pomažu da izaberete najbolju strategiju za vaš bezbedan i ugodan put, kao i početak godišnjeg odmora bez nepotrebnog stresa.

Najvažnije je biti upoznat sa trenutnom situacijom i, koliko je moguće, nekim opštim trendovima kako ne biste završili zaglavljeni u koloni u tropskim uslovima, bez hrane i vode. (Ne preterujemo, to se doslovno dešava ljudima iz Srbije baš ovih dana na graničnim prelazima.)

Stanje na granicama se menja iz sata u sat. Uvek proverite najaktuelnije informacije pre polaska i budite spremni da prilagodite plan putovanja prema trenutnim uslovima. Niže u tekstu je navedeno kako pratiti stanje na granicama u realnom vremenu.

Kada je u pitanju letnji godišnji odmor, bezbednost i udobnost porodice je na prvom mestu, a ne nužno brzina kojom ćete doći do odredišta. To ne trebamo smetnuti sa uma, kao i druge faktore koji utiču na bezbednu vožnju.

Ako već putujete u špicu sezone (sredina jula do kraja avgusta), razmotrite sledeće činjenice kako biste osmislili što udobnije putovanje za vas i vašu porodicu.


Stanje na graničnim prelazima između Srbije i S. Makedonije

Preševo (Tabanovci) je glavni granični prelaz između Srbije i Severne Makedonije koji radi 24 sata dnevno. Najfrekventniji je prelaz kojeg bira najveći broj turista, dakle, sa najvećim gužvama. Alternativa mu je Prohor Pčinjski koji ima neke prednosti, kao i nedostatke: nema kamiona, nema autobusa, brže završavanje formalnosti. Nedostaci su mu što je 33 km duži put, i to preko lokalnih, krivudavih puteva.


Najbolji dani u nedelji za putovanje

Najbolji dani su utorak, sreda i četvrtak jer su tada, generalno, najmanje gužve. Radni dan van špica sezone bi bio idealan za putovanje.


Preporučeni sati za prelazak granice radnim danom

Rano jutro ili noć (od 22h do 6h) – tada je najmanje vozila, vreme čekanje je obično oko 5 minuta.

Kasno uveče ili ujutro (20:00-22:00 ili 06-08h) - umeren saobraćaj, obično je vreme čekanja 10ak minuta, ali se značajno povećava već od 8h ujutro.


Najgore vreme za putovanje

Praznici u Severnoj Makedoniji
2. avgust (Sveti prorok Ilija - Ilindan)
8. septembar (Dan nezavisnosti)
28. avgust (Uspenje Presvete Bogorodice – Velika Gospojina, što za makedonce predstavlja i produženi vikend 28-30. avgust)

Petak posle 15h - najveće gužve pred vikend.

Subota i nedelja ujutru - masovan odlazak na more ne samo turista iz trećih zemalja, nego i domaćih.

Nedelja uveče - povratak sa vikend-putovanja velikog broja vozila.

Špic sezone: sredina jula do kraja avgusta.


Stanje na graničnom prelazu Evzoni (Gevgelija)

Granični prelaz Evzoni (na grčkoj strani) / Bogorodica (na severnomakedonskoj strani) je ubedljivo najfrekventniji prelaz između Severne Makedonije i Grčke, posebno tokom letnje sezone. Mnogi turisti iz Srbije koji putuju na letovanje u Grčku koriste upravo ovaj prelaz.


Alternativni granični prelazi umesto Evzonija?

Iako je Evzoni najpoznatiji, postoje i drugi prelazi poput Dojran - Doirani (manje prometan, dobar za istočni Halkidiki) i Medžitlija - Niki (koristan ako idete ka zapadnoj Grčkoj, npr. Krf ili Lefkada). Razmislite o korišćenju ovih prelaza ako su na Evzoniju velike gužve. Naši turisti često koriste Dajran tokom jula i avgusta kada su na Evzoniju veće gužve. Malo je duži put, ali uprkos tome često zna biti brži.


Saveti za porodice sa decom – šta pripremiti pre putovanja

Pripremite putnu dokumentaciju, prekontrolišite validnost, datume isteka i neka vam bude lako dostupna, a ne u „donjoj torbi” u gepeku ili u krovnom koferu. Za S. Makedoniju je i dalje obavezan zeleni karton.

Korisno je imati, za svaki slučaj, skenirane ili slikane pasoše i polisu putnog osiguranja negde na telefonu ili mejlu.

Ako putujete sa decom, a jedan roditelj nije prisutan, preporučuje se posedovanje overene saglasnosti drugog roditelja (najbolje dvojezično).

Rezervni plan: pratite stanje na granicama kroz navigaciju i kamere, planirajte alternativnu rutu u slučaju većih zastoja. (O praćenju stanja na granicama u realnom vremenu pročitajte u nastavku.)

Imajte dovoljno vode, laganih grickalica i omiljene igračke za decu. Dobro će doći i neke igre i omiljena muzika.

Znamo da je gorivo povoljnije u S. Makedoniji, ali nemojte ići na granični prelaz baš dok ste na rezervi. Preporuka je da, kad god idete sa decom, imate bar 1/3 rezervoara.

Planiranje pauza pre graničnih prelaza, jer ne znate koliko ćete se tamo zadržati. Poželjno je praviti pauze i svakih par sati tokom vožnje. Tokom pauza praktikujte kraću šetnju.

Objasnite deci da je čekanje normalno i očekivano, kako vas ne bi dodatno „izludeli” u koloni sa pitanjima gde je more i da li smo stigli. Ako putujete sa bebom, naravno da nećete moći objasniti ali planirajte možda putovanje kada očekujete da bi beba spavala, da joj promenite položaj u auto sedištu, uspravite na pauzama, pripremite neke igračkice, vodite računa da ne bude zagušljivo i pretoplo u vozilu.

Održavanje vozila: proverite ulje, rashladnu tečnost, gume... ako ste davno bili na tehničkom pregledu ili kod majstora, razmotrite jedan vanredni pregled pred duži put, posebno ako vam nešto škripi dok kočite, krećete ili tome slično.

Nepredviđene situacije: dobro je imati gotovinu pri ruci, ne oslanjajte se samo na kartice. Takođe, korisno je imati i paket pomoći na putu.


Kako pratiti stanje na granicama

  • Live kamere: Granični prelazi imaju kamere, ali mnogi ne znaju koliko je potrebno vremena da, primera radi,10ak vozila pređe granicu, pa sam taj podatak o broju vozila ne govori baš sam za sebe. Najčešće je 10 auta u koloni = oko 25 minuta čekanja na Evzoniju npr, ali zavisi i to od mnogo faktora. Neki prijavljuju i do 30-45 minuta, a ako na granici „padne sistem” dok vi čekate ili ranije, moguć je zastoj i od preko 2h.
  • Viber ili FB grupe: Grupe putnika koje povremeno dele informacije o stanju na granicama, poput Grčka info. Takođe ograničen resurs (jer ima više pitanja nego odgovora), ali, znajući gore navedeno, kao i šablone standardnih gužvi, može pomoći uz ostale izvore informacija.
  • Turistički sajtovi, kao i dnevne vesti, objavljuju povremene izveštaje o stanju na granicama, kao i o eventualnom nevremenu, požarima i tome slično. Proverite vesti dan-dva pred put, kako biste na vreme bili upoznati sa eventualnim vanrednim situacijama u regiji gde putujete.
  • Navigacija je obavezan i dragocen resurs za vozača. Ako vam je Gugl preporučio alternativni put zbog 20min. zakašnjenja, verovatno je u pravu i taj zastoj će potrajati i duže od 20 minuta. Ali je, takođe, moguće i da se ta gužva rasčisti pa vi potrošite više vremena na alternativni prelaz. Ključno je pratiti stanje ne samo neposredno pred prelaz, nego i ranije (koji sat i dan).
  • Viđali ste da su ponekad saobraćajnice kojima putujete označene narandžastom ili crvenom bojom? Te boje označavaju manje ili veće saobraćajne gužve. Ako je zastoj na vašoj ruti, možete dobiti preporuku o alternativnoj, tako da koristite navigaciju čak i kada dobro poznajete put.

    Stanje na graničnom prelazu – informacije iz Gugl navigacije


    Kako izgleda konkretna provera stanja na graničnom prelazu na Gugl mapama

    U polje za pretragu na mapi ukucajte npr. "Preševo border". Dodirnite ikonu Overlay koja ima oblik paralelograma i nalazi se u gornjem desnom uglu mape. Otvoriće vam se prozor. Dodirnite tip karte koju želite da dobijete - mi koristimo prikaz "Satelit". U Detalji mape dodirnite „Saobraćaj“ (Traffic) i nakon toga krstić da zatvorite prozor. Opširnija uputstva sa fotografijama možete pogledati ovde.

    Želeći da izbegnemo gužve u saobraćaju i nepotrebni stres pri prelascima državnih granica, pratili smo danima stanje na granicama direktno putem kamera, kao i iskustava vozača u turističkim grupama i veb-stranicama. Konsultovali smo i veštačku inteligenciju (AI) da bi napravila neke šablone – kada je najbolje kretati i prelaziti granice, međutim, većinu podataka su demantovali naši vozači koji su pisali poruke iz iskustva (još u kolonama ili neposredno nakon prelaska granice). Sa čitaocima smo podelili naša zapažanja i savete kako biste i vi, uz malo planiranja i pravovremeni polazak, skratili vreme provedeno u kolonama i započeli odmor bez stresa. Strpljenje je takođe bitno, jer nerviranje neće pomoći da se granica brže pređe.

    Želimo vam srećan put i ugodnu vožnju!



    Povezani članci: